Modę na hybrydowe jedzenie zapoczątkował już kilka lat temu nowojorski cukiernik Dominique Ansel, który w swojej autorskiej cukierni stworzył nietypowy wypiek. Cronut™ to połączenie francuskiego rogalika croissanta ze słynnym pączkiem z dziurką – donutem. W ślad za tym przykładem poszli także inni kreatorzy smaków proponując coraz to śmielsze kulinarne połączenia. Tak powstał ramen burger, czyli wysmażone mięso podawane nie w klasycznej bułce, a pomiędzy krążkami usmażonego makaronu – nieodzownego składnika japońskiej zupy ramen. Miłośników azjatyckich smaków zainteresuje sushiritto, czyli połączenie sushi i meksykańskiego burrito. Podana bez krojenia na kawałki rolka sushi zawinięta w pergamin wyglądem przypomina klasyczne, meksykańskie burrito.


Flexitarianizm

Odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska może przynieść wiele korzyści. Jednak, nie każdy potrafi w 100% trzymać się jej założeń. Jedni bez żalu odrzucą produkty pochodzenia zwierzęcego, dla drugich będzie to spory problem smakowy oraz przyczyna frustracji. Dlatego powstała dieta łącząca elastyczne podejście do wegetarianizmu, czyli flexitarianizm. Polega on na stopniowej rezygnacji ze spożywania mięsa i wprowadzaniu produktów pochodzenia roślinnego. Stąd menu w wielu restauracjach zawiera propozycje uwzględniające potrzeby różnych konsumentów przy czym oferta dań wegetariańskich jest coraz bogatsza.
Superfoods
Obecnie otoczeni jesteśmy produktami przepełnionymi chemią i dlatego powszechnym zjawiskiem stało się spożywanie naturalnego pożywienia. Menu w restauracjach czy kawiarniach zmieniają się i dostosowują także do tych potrzeb.


Super żywność to grupa produktów, które mają szczególnie dobroczynny wpływ na organizm. Są bogate w wita- miny, substancje odżywcze czy antyoksydanty. Wiele z nich ma również działanie antynowotworowe. Japońska herbata matcha, komosa ryżowa, algi morskie, woda kokosowa, jagody acai to doskonałe przykłady takiej żywności, wprowadzanej także do wielu lokali.
Kulinarne trendy oraz kuchnie z różnych stron świata odkrywamy co roku na targach gastronomicznych w listopadzie. Motywem przewodnim tej edycji i inspiracją nie tylko dla kucharzy będzie kuchnia amerykańska.
 
Więcej na temat nadchodzących targów, kongresów i konferencji znajdziecie w jesiennym wydaniu Merkuriusza. Tym razem skupiliśmy się na potrzebie zmian, otwierania się na „nowe” oraz na umiejętności przewidywania trendów.

Merkuriusz Targowo-Kongresowy, jesień 2018
[link do http://targi.krakow.pl/public/files/Aktualnosci2018/Merkuriusz-jesien-2018.pdf ]